Seminarium JEET KUNE DO
Seminarium JEET KUNE DO

Seminarium JEET KUNE DO

W dniach 10-11 czerwca w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Brodnicy odbędzie się zamknięte seminarium JEET KUNE DO. Jeet Kune Do (Droga Przechwytującej Pięści), to sztuka walki, której trening ukierunkowany jest na realną walkę. JKD jest proste, bezpośrednie i nieklasyczne. Seminarium poprowadzi Joaquin Marcelo.

Jeet Kune Do jest sztuką wyrażania ludzkiego ciała poprzez sztuki walki. Charakteryzuje je naukowe podejście do walki wręcz oraz prostota, bezpośredniość, nietradycyjność i skuteczność. Oznacza, to naukę bycia efektywnym w walce. Liczy się „wykonanie zadania”, cel, efekt końcowy. Nie jest to kwestia uczenia się różnych stylów walki, jak najbardziej skutecznego sposobu używania rąk i nóg, masy ciała, taktyki, oraz praw fizyki do walki. Jak powiedział Bruce Lee, droga sztuk walki to nieustanna droga do samodoskonalenia.

Joaquin Marcelo, jest osobą która sprowadziła tak zwane „Oryginale Jeet Kune Do” do Hiszpanii, tę sztukę walki zaczął nauczać już w 1991 roku, po tym jak został certyfikowany jako instruktor przez Jerry Poteeta. Droga Joaquina Marcelo w sztukach walki rozpoczęła się gdy miał 6 lat, u podstaw było Judo, po którym nastąpiły treningi Kenpo Karate, w którym zdobył czarny pas 2 dan i wygrywał pięciokrotnie Mistrzostwa Hiszpanii.

Podróż, którą odbył do USA, aby trenować z mistrzem Ed’em Parkerem odmieniła jego nastawienie do sztuk walki i porzucił Kenpo, aby rozpocząć nową drogę w Akademii Sztuk Walk Inosanto w Los Angeles. W trakcie pobytu w Los Angeles miał okazję by skorzystać z prywatnych treningów z renomowanymi instruktorami JKD oraz innych sztuk walki.

Jego podejście do sztuk walki, ponownie przeszło odmianę, gdy został zaakceptowany przez Ted’a Wonga na swojego ucznia. Joaquin odnalazł u mistrza, wartości i jakość, której zawsze poszukiwał. Został certyfikowany przez Sifu Wonga, jako instruktor do nauczania sztuki walki Bruce’a Lee pod jego patronatem.

To właśnie on został wybrany do zagrania roli Bruce’a Lee w grze wideo „Dragon Warrior” wydanej przez Digital Legends, wyprodukowanej przez Universal Studios i wspieranej przez Fundację Bruce’a Lee. Joaquin jest również autorem obszernej książki „Jeet Kune Do, Droga Prostoty”, w której techniczne, taktyczne i psychologiczne aspekty sztuki walki stworzonej przez Bruce’a Lee, są dokładnie i obszernie wyjaśnione i zobrazowane.

Joaquin prowadzi seminaria w kilku krajach, w tym w Polsce.Jest uważany za jednego z najbardziej utytułowanych i szanownych instruktorów JKD na szczeblu międzynarodowym.

TWJKD w POLSCE
Można śmiało powiedzieć, że jedynym Ośrodkiem i „stolicą” TWJKD w Polsce jest Brodnica. Tu mieszka i trenuje jedyny certyfikowany do nauczania JKD z przekazu Ted’a Wonga, uczeń Joaquina Marcelo – coach Michał Czapla. To człowiek z pasją i ogromnym zaangażowaniem, który w prowadzenie zajęć wkłada wiele energii zapału i serce. Treningi są samą przyjemnością, okupione oczywiście często dużym wysiłkiem fizycznym – bo przecież „nic za darmo” – wyników nie osiąga się przez dobrą wolę lecz przez wytrwałość, trening , dyscyplinę i wiedzę pozyskaną od mistrza.

Michał Czapla żeby zostać mistrzem, mimo młodego wieku, zdołał już przebyć długą drogę. Zaczął trenować sztuki walki w wieku 6 lat, począwszy od Karate, w którym zdobył mistrzostwo Brodnicy w roku 1998. Następnie trenował filipińską sztukę walki Eskrima Doce Pares pod okiem Pawła Jagusza, zdobywając wielokrotnie Mistrzostwa Polski oraz brązowy i złoty medal na Mistrzostwach Europy.

W tym samym czasie Michał trenował jednocześnie boks pod okiem Waldemara Sypniewskiego, poznając i przy okazji trenując z wieloma mistrzami z innych styli sztuk walki. Michał Czapla wielokrotnie zajmował czołowe miejsca w sztukach walki na prestiżowych zawodach o randze krajowej i europejskiej.

Wybrane osiągnięcia:
1998 – Mistrzostwo Brodnicy w Karate Shotokan,
2000 – Mistrzostwa Polski (Jabłonowo Pomorskie) – 1 miejsce – semi kontakt (kategoria junior), Eskrima Doce Pares
2001 – Mistrzostwa Polski (Jabłonowo Pomorskie) – 2 miejsce – semi kontakt (kategoria junior), Eskrima Doce Pares
2002 – Mistrzostwa Polski (Toruń) – 1 miejsce semi kontakt (kategoria open), Eskrima Doce Pares
2003 – MISTRZOSTWA EUROPY WE WROCŁAWIU – 3 miejsce (brązowy medal)
2004 – Mistrzostwa Polski – 1 miejsce w semi kontakt, wygrana liga noża (Jabłonowo Pomorskie), Eskrima Doce Pares
2005 – Mistrzostwa Polski w Jabłonowie Pomorskim Eskrima Doce Pares – 1miejsce w walkach full kontakt (kategoria open), 2 miejsce w walkach semi kontakt (kat. open), tytuł najlepszego technika Mistrzostw
2005 – mistrzostwa Europy Filipińskich Sztuk Walki w Berlinie – 1 miejsce w kategorii full kontakt na zasadach WEKAF w walkach na jeden kij.

Miał wiele osiągnięć, jednak to wciąż nie była ta droga, która miała być najważniejsza, sposób postrzegania sztuk walki przez Michała odmienił się, gdy poznał Sifu Ted’a Wonga – ostatniego prywatnego ucznia i sparing partnera Bruce’a Lee. Po spotkaniu z Ted’em Wongiem, został uczniem Stefana Nikandera, a następnie Joaquina Marcelo. Michał Czapla został certyfikowany do nauczania Jeet Kune Do osobiście przez Joaquina Marcelo.

Co ważne:
Michał Czapla, jest jedynym Polakiem, który poznał i uczył się od Sifu Ted’a Wonga – ostatniego, prywatnego i najbliższego ucznia Bruce’a Lee. Michał Czapla, to także jedyny Polak autoryzowany do nauczania Jeet Kune Do przez Sifu Ted’a Wonga i Stefana Nikandera, naucza również za zgodą i autoryzacją Joaquina Marcelo.
Jest jedyną osobą w Polsce mogącą nauczać JKD, z przekazu Sifu Ted’a Wonga, to on sprowadził tę linię przekazu oraz tak zwane „Oryginalne JKD” do Polski.
Michał Czapla, to także szanowany i ceniony przedstawiciel TWJKD – świetny coach, niezwykle przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. Człowiek z wielkim potencjałem i gromadą pozytywnej energii, którą można pozyskać na prowadzonych przez niego treningach.

Grupa JKD w Brodnicy obecnie rozwija się pod patronatem Joaquina Marcelo i jest jedyną w Polsce autoryzowaną grupą Jeet Kune Do nauczanego z linii przekazu Sifu Ted’a Wonga.